Paulína Pszczólková

Význam kultivácie ženskej energie z pohľadu čínskeho taoizmu

Každý človek v sebe obsahuje ženskú aj mužskú energiu. Aby sme pochopili význam ženskej energie pre nás a náš život, použijeme teóriu čínskeho taoizmu a jeho konštrukt síl jinu a jangu. 

Podľa čínskeho taoizmu je v každej živej aj neživej zložke Vesmíru obsiahnutá jinová aj jangová sila. Obe tieto sily či energie sú si vzájomným opakom a zároveň doplnkom, ktorý v konečnom dôsledku tvorí celok. Symbolickým vyjadrením jinu a jangu je znak Tchaj-ťi-tchu (taijitu), ktorý tiež značí, že v každej z týchto dvoch síl je obsiahnutá aj časť sily protichodnej. V jinovej časti sa nachádza časť jangová a naopak. V živote tento vzťah môžeme vidieť napríklad večer, keď pozorujeme tmavú oblohu (jinový aspekt), na ktorej sú vidieť žiariace hviezdy (jangový aspekt).

Tento symbol je zároveň symbolom harmónie a pripomína nám, že život je najviac naplňujúci, keď dokážeme vybalancovať a prijať jeho dualitu – naše vzostupy aj pády, veselé aj náročnejšie časy.

Všetky sily v prírode obsahujú oba dva stavy a tieto sily sú v neustálom pohybe. Tma odráža svetlo a svetlo zobrazuje tmu. Nejedná sa o žiaden “boj” dobra a zla, atribúty oboch polarít nie sú absolútne a ani doslovné. Opak je zároveň doplnkom a spoločne vytvárajú celok. Tieto sily sa preto vzájomne nevylučujú, naopak sa podporujú a sú na sebe závislé (deň nemôže existovať bez noci a naopak). 

Sila JIN zastáva ženský princíp, zatiaľ čo JANG zase mužský. Nižšie zdieľam ďalšie atribúty, ktoré sa k týmto dvom silám priradzujú.

Plné prežívanie, vyjadrovanie a prijatie jinovej časti v nás je základom pre kultiváciu jangu a naopak. Ak by sme náš život stavali len na jednej z týchto síl, míňali by sme potenciál plnosti a celistvosti, ktorú ako ľudské bytosti môžeme zažívať. 

Keď sú obe tieto energie v nás v rovnováhe, žijeme v celistvosti a s prúdom života, v súlade s TAO (prvopočiatkom). Na úrovni archetypov túto rovnováhu vyjadrujeme ako vnútornú svadbu ženského a mužského princípu, ktoré vedú k celistvosti bytosti ako takej. Dospieť k takejto vnútornej celistvosti je základom a v určitých formách i cieľom akejkoľvek duchovnej praxe. 

Jin (ženský princíp) verzus ženská energia

Hoci sú jin a ženská energia príbuzné pojmy, nie sú identické. Jin je koncept z tradičnej čínskej filozofie, ktorý predstavuje pasívne, vnímavé a poddajné aspekty prírody, ženský princíp, zatiaľ čo jang predstavuje aktívne, asertívne a dominantné aspekty, mužský princíp. Jin sa síce spája so ženským princípom, no nie je výlučne spojený so ženskou energiou.

Ženská energia označuje súbor kvalít a vlastností, ktoré sa tradične spájajú so ženami alebo ženským princípom. Môžu zahŕňať starostlivosť, empatiu, intuíciu, kreativitu, alebo vnímavosť. Ženská energia sa neobmedzuje len na ženy, aj muži môžu ženskú energiu stelesňovať rôznymi spôsobmi. 

Stručne povedané, zatiaľ čo jin je koncept z tradičnej čínskej filozofie, ktorý predstavuje pasívne, receptívne aspekty prírody, ženská energia sa vzťahuje na súbor kvalít a vlastností, ktoré sú tradične spájané so ženami alebo ženským princípom.

Ženská energia môže byť vyjadrená mnohými rôznymi spôsobmi a nie je obmedzená na ľudí, ktorí sa identifikujú ako žena. Každý, bez ohľadu na pohlavie, môže využiť svoju ženskú energiu a spojiť sa so svojou intuíciou, kreativitou a emóciami. Je dôležité poznamenať, že mužská a ženská energia nie sú binárne alebo pevné kategórie, ale existujú v spektre a môžu byť vyjadrené rôznymi spôsobmi v závislosti od jednotlivca a kontextu.

Možno ste si po prečítaní vlastností na obrázkoch všimli, že atribúty priradzované sile Jang či mužskej energii sú dnešnou spoločnosťou vnímané ako nadradenejšie Jinu alebo ženskej energii. Pravdou je, že dnes žijeme prevažne v maskulínne (jangovo) orientovanej spoločnosti, kde je tlak na výkon, aktivitu a logické myslenie. Energia jangu tak vo väčšine prípadov prevláda nad tou jemnejšou, jinovou časťou v nás, a my ako ľudské bytosti žijeme vo veľkej vnútornej a tak aj vonkajšej nerovnováhe. 

Dopad nerovnováhy na ženy je tiež ďaleko škodlivejší, než na mužov, pretože my sme ženami v našej prirodzenosti, v našom ženskom tele. Na to sa viažu určité biologické funkcie a duchovný potenciál. Prevaha jangu sa na biologickej rovine v ženskom tele prejavuje napríklad zvýšeným testosterónom, keď je telo stále v akomsi bojovom režime (mikro-strese). Vyplavujú sa tak hormóny typické pre mužské telo a môže nastať hormonálna nerovnováha, ktorá má vplyv na dnes už tak rozšírené ženské problémy rôzneho druhu. 

Okrem biologickej roviny má nekultivovaná jinová / ženská zložka dopad na psychiku a celkové fungovanie ženy v bežnom živote. Žena bez kultivácie svojej ženskej energie prebýva väčšinu času v hlave, z ktorej činí svoje rozhodnutia založené len na logike a analytike. Nevníma hlas svojho srdca a intuitívnu múdrosť svojho tela. Je pre ňu ťažké načúvať vlastnému srdcu a jeho múdrosti a rovnako tak nevníma svoje lono a nepracuje s jeho tvorivou energiou. 

Prevaha jangu v dnešnej spoločnosti má tak za následok „tvorbu“ silných žien, ktorým po čase začne byť veľmi dobre v mužskom svete, pretože sa samé stali tak trochu mužmi. A to je presne to, čo od nich spoločnosť očakáva a na základe čoho sa ženy považujú za úspešné. Keď sa však na moment z hluku kolotoča zastavia, cítia, že niečo zásadné v ich živote chýba – nejaká naplnenosť, celistvosť, spokojnosť…niečo, čo možno ani samy nedokážu pomenovať. Vnútorná Bohyňa, ženská múdrosť, ktorá sa nachádza v každej jednej z nás, sa časom začne hlásiť k slovu a žena jej buď začne načúvať a konať v súlade s jej vedením, alebo ju nasledovať nebude, až pokiaľ ju možno nedonútia fyzické či psychické ťažkosti. 

Dôsledkom odtrhnutia ženy od jej prirodzeného ženstva je nevedomý prístup k životu založený na strachu. Nášmu životu môže chýbať hlbší zmysel a smer, nevnímame prepojenie so životom a s našou spirituálnou rovinou bytia. Menzes vnímame ako nutné zlo, ktoré nám bráni v bežnom, aktívnom živote miesto toho, aby sme využívali jeho potenciál. Keď sa v našom živote deje niečo negatívne, vyradí nás to z “bežného provozu” a naša vnútorná stabilita a kľud je kde tam. 

Kultivácia ženskej energie má zásadný vplyv na život ženy

Kultiváciou našej ženskej energie môžeme postupne obnoviť spojenie s našou hlbokou ženskou múdrosťou. Cesta životom skutočne nemusí byť boj o prežitie, ale krásne, intuitívne kráčanie cestičkou života v ľahkosti bytia, ktorým život v súlade s našou ženskou prirodzenosťou je.  

Zdravé žitie nášho ženstva má pre nás ženy tiež celú radu pozitívnych aspektov, vrátane:

  • Zvýšené sebauvedomenie: Kultivovanie ženskej energie nám môže pomôcť spojiť sa s našou intuíciou a emóciami, čo nám umožní hlbšie pochopiť seba a svoje potreby.
  • Naplnenejšie vzťahy: Rozvíjanie ženskej energie nám môže pomôcť efektívnejšie komunikovať, hlbšie sa spojiť so sebou a tak aj s  ostatnými a budovať tak pevnejšie a plnohodnotnejšie vzťahy.
  • Posilnená kreativita: ženská energia uvoľňuje kreatívnu energiu a pomáha nám nájsť nové a inovatívne spôsoby, ako sa vyjadriť.
  • Väčšia emocionálna odolnosť: Rozvíjanie ženskej energie nám môže pomôcť stať sa odolnejšími a lepšie zvládať stres, výzvy a neúspechy.
  • Vnímanie zmyslu života: Využívanie ženskej energie nám môže pomôcť ujasniť si životné hodnoty a ciele, čo nám pomôže hlbšie vnímať náš životný zmysel.
  • Zlepšenie fyzického zdravia: Rozvoj ženskej energie nám môže pomôcť znížiť stres a úzkosť a zároveň prispieva k hormonálnej rovnováhe, čo vedie k lepšiemu fyzickému zdraviu a silnejšiemu imunitnému systému. 

Venovať sa nášmu vnútru aj z pohľadu energií má svoj význam a zmysel. V dnešnej dobe má väčšina žien bohužiaľ problém práve s prijatím a rozvíjaním svojej ženskosti, než mužskosti. Aj preto je dôležité venovať sa tomuto tématu v rámci našej sebarozvojovej praxe a pomaly púšťať to, čím alebo kým v skutočnosti, my ako ženy, nie sme. 

S láskou

Paula

1 názor na “Význam kultivácie ženskej energie z pohľadu čínskeho taoizmu”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *